Kan donduran görüntü: Öfkeli şoför yol kapatan eylemcileri öldürdü

Son dönemde tansiyonun yüksek olduğu Panama’da dün tüyleri diken diken eden bir olay yaşandı…

Kanadalı maden firması First Quantum  Minerals ile hükümet arasında imzalanan anlaşmasına tepki gösteren halkın hükümet karşıtı eylemleri devam ederken, dün gerçekleşen yol kapatma eylemi kanlı bir şekilde sona erdi.

Hükümeti ve anlaşmayı protesto eden göstericiler bir otoyola barikat yerleştirerek trafiği durdurdu. Bu durumdan rahatsız olan ve trafikte kalan bir sürücü ise tepki gösterdi. Eylemcilerle konuşan ve ismi açıklanmayan orta yaşlı adam cebinden çıkardığı tabanca ile iki kişiyi vurdu.

Medya mensuplarının ve eylemcilerin gözü önünde yaşanan saldırı anı anbean görüntülendi. Olayla ilgili olarak bir kişinin tutuklandığı belirtilirken daha fazla detay paylaşılmadı.

Panama Öğretmenler Derneği (ASOPROF) X’te yaptığı açıklamada silahlı saldırıyı gerçekleştiren kişinin ABD vatandaşı olduğunu söyledi, ancak bu durum yetkililer tarafından hemen teyit edilemedi.

20 YILLIK SÖZLEŞME İMZALANDI

Panama hükümeti tarafından 20 Ekim’de imzalanan yeni sözleşme, First Quantum’a Panama’ya yıllık 375 milyon dolar gelir karşılığında 20 yıllık madencilik hakkı ve 20 yıl daha uzatma opsiyonu sağlıyor.

Hükümet yeni sözleşmenin bir öncekinden daha iyi şartlar sunduğunu söylese de protestocular buna katılmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x